close   PL   LT   DE   EN  
Logo BCP

Idee BCP

to nie tylko korzyści dla artystów i instytucji kulturalnych. Jest również czymś, na czym skorzystają formy i przedsiębiorcy – wzmacniając ich identyfikację z miejscem zamieszkania, poszerzając horyzonty, oferując im nowe doświadczenia i wydarzenia. BCP przyczynia się do tego, by Twoje miasto lub region – było miejscem wartym zamieszkania. Te strony odpowiedzą ci na pytanie jak – i dlaczego.Idea1
idea 1

Gracz kulturowy wykorzystuje podstawy marketingu i komunikacji przedsiębiorstwa (i vice-versa)

Artyści i przedsiębiorstwa kulturalne są prezentowane na stronach internetowych firmy, ewentualnie uzupełnione o prezentacje swojej pracy artystycznej, np. zdjęcia lub rysunki. Wybór odpowiednich przedmiotów artystycznych może być organizowane przez kuratora. Prezentowani artyści mogą być zmieniani co roku. Istnieje jednak możliwość, by firma reprezentowała jednego artystę lub stowarzyszenie kultury w jej rozwoju na przestrzeni lat.

Przykład:Galeria na stronie internetowej firmy doradztwa osobistego i biznesowego www.justhuman.de.

Zasada może być przedłużana, firma może być przedstawiana np. na stronach internetowych owych inicjatyw kulturalnych, przedstawiana np. z sposób artystyczny.

Korzyści: Zaangażowanie/zdobycie nowych grup docelowych a tym samym zwiększenie opinii publicznej na dzieła sztuki/ artystów/firmę.Idea-2
idea 2

Tworzenie nowych wspólnych produktów: sztuka winiarska i kalendarz

Stowarzyszenie kultury i firma może tworzyć, wspólnie, nowy produkt, na przykład, nowy design dla samochodów, wspólny kalendarz lub sztuka winiarska.

Sztuka winiarska: Uczniowie i członkowie szkole artystycznej (alternatywnie: artyści) w Rostocku zaprojektowali etykiety butelek wina, malowali obrazy z winem. Wszystkie z nich przedstawiono w hotelach i sklepach, w których firma z związana z energetyką wiatrową (Steder und Harms) sprzedaje swoje produkty. Istnieje możliwość zakupu tych dzieł dla zainteresowanych.

Kalendarz: oryginalne obrazy artystów lub uczniów szkół artystycznych są używane do kalendarza wydanego przez wybrane przedsiębiorstwo, które można użyć jako prezent dla klientów.Idea|3
idea 3

Przysmaki i Teatr - wspólna impreza grupy teatralnej i restauracji

Wspólne działanie restauracji i prywatnej grupy teatralnej, która odbywa się raz w miesiącu i wiąże się z różnymi tematami. Kolacja i przedstawianie teatralne odbywa się tego samego wieczoru i jest powiązanie tematyczne. Jest nawet możliwe, że będzie kolacja jest spektakl teatralny, trochę jak catering imprez, ale o wyższej jakości.

W Rostocku taka inicjatywa została ustalona pół roku temu:
www.kultur-trifft-genuss.de.Idea:4
idea 4

Imprezy integracyjne, dni dobrowolne

Tego rodzaju wspólne wydarzenie jest bardzo efektywne: Artyści zderzają się z życiem zawodowym w firmie, a pracownicy firmy spotykają się ze sztuką.

Przykład: Jeden dobrowolny dzień dla pracowników operatora mobilnego O2, raz w roku odbywa się we współpracy ze szkołą medialną w Rostocku i Rostock’s Art. School. Będąc tam, pracownicy O2 komentują strategię marketingową i sugerują rozwój strony www instytucji kultury. W zamian artyści ze szkoły medialnej i artystycznej uczą ich metod twórczych wykształconych w procesie tworzenia, rozwijając tym samym w pracownikach nowe pomysły.
Idea.5
idea 5

Artyści jako trenerzy i kierownicy procesów

Artysta Andreas Goertz pracuje jako trener w firmach biznesowych. Trenuje pracowników w procesach komunikacji i metod współpracy za pomocą metod stosowanych w procesach produkcji artystycznych (np. rysunku, budowanie rzeźby lub tworząc krótki film), aby rozwiązać problemy z komunikacją. Uczestników swoich treningów nauczył nowych strategii w celu rozwiązania problemów komunikacyjnych. W firmie Bayer artysta trenował 250 członków kierownictwa firmy w celu ustanowienia zbiorowego i wspólnego stylu zarządzania. Spółka szacuje, iż świadczenie przyniesie dla spółki 3 mln. €.Idea_6
idea 6

Ojcowie Chrzestni kultury

„Ojcowie Chrzestni kultury“ to firmy, przedsiębiory i eksperci z branży, które wspierają kulturalną i artystyczną pracę instytucji, projektów i artystów wszystkich gatunków. Poprzez dobrowolny sponsoring wspierają np. kulturę w rozwoju konstrukcji i projektów, w planowaniu i realizacji projektów oraz w innych określonych zadaniach. "Ojcowie chrzestni kultury" analizują problemy i rozwijają rozwiązania w bliskiej współpracy z uczestnikami życia kulturalnego. Oznacza to przez: coaching, zarządzanie projektami, rachunkowość, przez zapewnienie koncepcji marketingowej, poprzez wspieranie stosunków publicznych lub udzielając porady prawnej. Przyczyniają się one do promowania kultury wiedzą i umiejętnościami - ale nie pieniędzmi, gotówką. W tym sponsoringu eksperci firmy oferują swoją wiedzę w celu rozwiązania konkretnych zadań, a jednocześnie zdobywać nowe doświadczenia, perspektywy i kontakty z kulturą. Obie strony poznają sposób myślenia innych. Ta twórcza wymiana wydaje nowe impulsy i wzmocnia długotrwałe sieci biznesu i kultury. Inicjatywa "Ojcowie chrzestni kultury" oparta jest na przykładach z Kolonii i Hamburga i jest organizowana w charakterze non-profit, wspierana przez sponsorów.

www.leipzigerkulturpaten.deIdea¦7
idea 7

Usedom Music Festival (Usedomer Musik Festival / Wyspa Uznam)

Usedom Music Festival odbywa się na wyspie Uznam i jest poświęcony sztuce regionu bałtyckiego. Każdego roku jesienią festiwal wprowadzenia jednego z dziesięciu krajów, które znajdują się wokół Morza Bałtyckiego. Festiwal oferuje klasyczne koncerty w różnych miejscach, takich jak kościoły, zamki, pałace, galerie i hotele na całej wyspie Uznam. Organizatorem festiwalu jest stowarzyszenon-profit Musikfreunde Usedomer.

Ta wysoka reprezentacja jakość muzyki regionu Morza Bałtyckiego służy jako ukierunkowanie wydłużenie środka sezonu, jak również ponadregionalnej reklamy wyspy Uznam i regionu Pomorza Zachodniego. 70 procent wszystkich gości wskazują, że ten festiwal jest główną, czy dodatkową przyczyną ich podróży.

Korzyści dla biznesu na wyspie to pośrednia promocja, dodatkowa uwaga wynikająca z wybitnych artystów i gości i poszerzenie sieci kontaktów.

www.usedomer-musikfestival.deIdeaˆ8
idea 8

Jarmark z dobrych ofert (Marktplatz der guten Geschäfte / Miasto Greifswald)

Jarmark to specjalna metoda zebranie firm i organizacji non-profit na jeden dzień na czas określony: Podobnie jak na rynku uczestnicy zajmują się stosunkami popytu i podaży. Firmy mogą zaoferować swoją siłę roboczą, kompetencji zawodowe lub logistyczne. Organizacje non-profit oferują współpracę w projektach. Różni partnerzy mogą poznać się nawzajem i wspólnie planować projekty społeczne. W ten sposób przedsiębiorstwa wykazują odpowiedzialność społeczną i organizacji non-profit mogą realizować projekty z dodatkowych zasobów.

Możliwości dla firm:

_tworzenie nietypowej / nowej formy PR
_tworzyć bazę kontaktów z otoczeniem społecznym i politycznym
_tworzyć własnesieci
_test kompetencji w innych obszarach tematycznych
_znajdowanie nowych klientów

Organizacje non-profit mogą:

_zdobyć dodatkowe zasoby
_rozszerzyć kontakty do firm
_tworzyć PR dla projektów społecznych
_uczyć się od firm
_rozwijać własne sieci

Ten przykład może również działać z organizacjami i instytucjami kulturalnymi.

www.gute-geschaefte.orgIdea/9
idea 9

Art Open (Kunst:Offen / Meklemburgia-Pomorze Przednie)

Kunst:Offen jest prezentacją sztuki, który odbywa się corocznie w dniu Pięćdziesiątnicy w regionie Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W tym roku (26.05. -. 28.05) ponad 500 artystów (przede wszystkim malarzy, grafików, rzeźbiarzy, fotografów i garncarzy) otworzyło ponad 300 studio i warsztaty dla gości. Kunst: Offen oferuje możliwość cieszenia sztuki i rzemiosła na miejsce rozwoju. Partnerem akcji został Volksbank Raiffeisenbank, jako główny sponsor.

www.kunst-offen.comIdea:10
idea 10

Klub 100 (Wyspa Uznam)

Głównym celem klubu jest wspieranie rozwoju gospodarczego regionu, pomiędzy wyspą Uznam i dwoma miastami Greifswaldzie i Neubrandenburg, dzięki którym wyspa jest znanym ośrodkiem turystycznym.

Kilka firm z jednego obszaru wsparcia wraz kultury i sportu (tu przede wszystkim: drużyna piłki ręcznej w 3. lidze).Club-członkostwo oferuje więcej korzyści niż normalny sport-sponsoring poprzez odwiedzenie obsługiwane festiwalach jak VIP-ów, wykorzystanie działań marketingowych i utrzymywanie relacji. Ten przykład może także współpracować z instytucjami kultury i projektów.

www.club100-uesdom.deIdea'11
idea 10

Michałówki

Święto Mykolines (z im. lit. Mykolas- Michał) obchodzone jest w dniu 29 września, niegdyś obchodzone jako święto zbiorów. Wcześniej Mukolines w Rietavas obchodzonebyło przez cały tydzień. W tym roku Park Estate był otwarty dla mieszkańców. Dziś tradycja świętowania Mykolines trwa nadal, choć jest krótsza- trwa dwa dni. Wydarzenie to przyciąga wielu mieszkańców i gości. Targi, koncerty, wystawy, zawody rolnicze koni, nagrody dla najlepszych gospodarstw rolnych – to wszystko ma miejsce tego dnia.

Mykolines jest organizowane i koordynowaneprzez gminę Rietavas, Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu wraz z Departamentem Kultury Rietavas. Lokalne firmy wspierająa niektóre działania Mykolines.Idea\12

Żmudzki dzień jedności

W 13 lipca 1260 w pobliżu jeziora Durbe (na Łotwie) Żmudzini (Żmudź - jest to historyczna ziemia, zachodnia część Litwy), wygrali walkę z Inflantami i ładem Pruskim. To było najważniejsze zwycięstwo Żmudzinów nad krzyżowcsmi w XVIII wieku, mając duży wpływ na historię Litwy. By uczcić pamięć tej bitwy od 2007 r. We wsi Kaupai na Żmudzi, obchodzony jest Dzień Jedności. Pokazowe Turnieje, starożytne gry, inscenizacje bitwy odbywają się w trakcie imprezy. Impreza odbywa się w czasie uczestników i przedstawia odrębności i tradycje tego obszaru.

Święto to jest prywatną inicjatywą biznesmena Romas Miceika, który jest również liderem pozarządowej "Uni Żmudzkiej“. Wydarzenie organizowane jest przez organizacje pozarządowe Unię Żmudzką i Towarzystwo Kulturalne, wspierany także przez firmy z całej Litwy, ale w większości z zachodnim regionie Litwy.

www.miceika.ltIdea-13

Plener Artystyczny w Tverai

Od 2008 r. co roku prezes Unii Żmudzkich Artystów Virgilijus Bizauskas organizuje plenarne spotkania "Zemaitijos Säule" (Słońce Żmudzi) w Tverai dla artystów z Litwy i Łotwy. Plenarne jest lekcja pod gołym niebem dla wszystkich mieszkańców Tverai. Artyści zapewniają lekcje malarstwa, witraże, grafiki, ceramika dla wszystkich odwiedzających. Odbywają się również koncerty. Efektem tego, jest wystawa artysty na posiedzeniu plenarnym, gdzie odwiedzający mogą obejrześ i też kupić dzieła sztuki.

Lokalni przedsiębiorcy i administracja lokalna zapewniają wyżywienie i zakwaterowanie, a także pomoc w sprzedaży dzieł sztuki.

www.tverai.lt/Fotogalerija/Pleneras2011.htmIdea,14

Elektryfikacja i telefon

Na Litwie pierwsza linia telefoniczna została zbudowana w 1882 roku w Rietavas, a nie w największych miastach, a stało się to zaledwie 6 lat po wynalezieniu telefonu. Linia telefoniczna łączyła właścicieli ziemskich Bogdanasa Oginskisa i Juozapasa Tiskeviciusa (54 km).

17 kwietnia 1892 r. podczas porannej pierwszej Paschy lampa elektryczna została zapalona w kościele Rietavas. Stało się to po 13 latach od wynalezienia żarówki. Również w 1892 w Rietavas, obok tartaku, zbudowana została elektrownia i dostarczono elektryczność do parku i pałacu. Była to pierwsza elektrownia na Litwie.

Obchody tych dwóch innowacyjnych wydarzeń odbywają się w Rietavas co 5 lat. W 2012 roku mija 130 lat pierwszej linii telefonicznej i 120 lat litewskiej elektryfikacji. Obchody są organizowane i koordynowane przez gminę Rietavas, wydział Edukacji, Kultury i Sportu. Głównymi sponsorami są firma "TEO LT" i litewskie przedsiębiorstwo energetyczne. Firmy Rietavas takie jak: "Plunges Laguna", "Sauslaukio statyba", "Rietavo turgus", "Misku ukis", "Plunges Jonis" są stałymi partnerami tych wydarzeń.Idea~15

Drogą polonezów Michała Kleofasa Ogińskiego

Upamiętniając 250- lecie urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego i jego rolę w kształtowaniu dziedzictwa kulturalnego Litwy, Białorusi i innych krajów,w 2005 roku rozpoczęto program edukacyjny i muzyczny pt."Drogą polonezów Michała Kleofasa Oginskiego". W ramach programu stworzono wiele konferencji naukowych, concertów, publikacji, wydawano książkina Litwie i Białorusi. Utworzono komitet, składający sie z reprezentantów NGO, lokalnej Rady, instytucji kulturalnych i sektora biznesu, by połączyć wspólne wysiłki na rzecz promocji regionu i wydarzenia.

www.oginskiriet.lt/index.php?-142666424Idea*16

Sale konferencyjne centrum technologii jako powierzchnie wystawiennicze

Wydarzenie to miało miejsce w marcu 2012 roku i otworzyło miejsce edukacji i konferencji Technology Center Warnemünde dla 3 fotografów regionu dla wystawy swojej sztuki dla zainteresowanych ludzi. Wystawa zawierała sztukę róznej tematyki. Fotografia krajobrazu, osoby i przedmiotu w połączeniu ze zdjęciami Nowego Jorku i stylu życia. Motywacją szefa centrum było zaproszenie dużej ilości osób na"dzień otwartych drzwi" i zorganizować dobry marketing miejsca.

Korzyści: Duża publiczność dla artystów, wprowadzenie innych do swojej pracy, a nawet możliwość sprzedaży swojej sztuki. Chociaż założeniem centrum było reklama swoich hal dla przedsięwzięć biznesowych, jest też miejscem gdzie artyści i przedsiębiorcy mogą się spotkać w nieformalny sposób.

Videos dieses Events sind zu finden auf: www.facebook.com/BertScharffenberg | www.vimeo.com/39199592Idea.17

Otwarcie nieużywanych przestrzeni firmowych dla wystawy artystycznej

Innowacja ITC oraz Trend Center zaoferowali w 2007 roku nieużywaną halę dla grupy artystycznej i ich przedstawień. Nietypowe miejsce doskonale sie wpasowało się w charakter sztuki. Tym samym połączyło to sektor sztuki i biznesu.

Korzyści: Artyści mieli dodatkową przestrzeń dla pokazów swojej sztuki, a lokalizacja wraz ze znalezieniem publicznosci często łaczy się kosztami. ITC tym samym zdobyło dodatkową reklamę poprzez tą niezwykłą ofertę.

www.dramaukles.de/repertoire/paragraphenreiter.htmlIdea#18

Otwarta przesatrzeń dla sztuki

ITC udekorowało wejście swojego holu obrazami kupionymi w Galerii. Skorzystali również z porad ekspertów dotyczących ustawień obrazów i ich najlepszego ustawienia we foyer.

Korzyści: Firma korzysta z porad ekspertów dotyczących wystroju wnętrz, a artyści korzystają z możliwości prezentacji swoich dzieł.

www.galerie-moeller.deIdea°19

Artystyczne zamiana Galerii

Artystyczne stowarzyszenie w Rostocku pokazało eksponaty artysty z MV w centrum handlowym "Rostocker Hof" w kwietniu 2012 roku, aby uczcić swoją 170 rocznicę. Często regionalni artyści mają trudności, aby znaleźć odbiorców dla swojej sztuki. Poprzez specjalnewydarzenia wokół tej wystawy artyści mają nadzieję zainteresować nowych ludzi swoją sztuką. dzień otwarty publiczny samochód projektowania z motywem jubileuszowej stowarzyszenia były oferowane, kolejny dzień zaprosili ludzi do rysowania portretów. Oprócz nich zainstalowano automat z ludów może rzucać swoje zdjęcia identyfikacyjnego i artysta zrobić coś kreatywnego z niego. Ostatni dzień zakończył się na aukcji sztuki, gdzie pieniądze wydać na wsparcie młodego artysty.

Korzyści: Firmy mające siedzbę w centrum handlowym mają więcej klientów poprzez to specjalne wydarzenie.NCC BCP

_Project name: BCP
_Type of poject: South Baltic
_Number of partners: 7 + 9
_Lead partner: City of Rostock
_Contact: Thomas Werner »
_Project start: January 2012
_Project end: December 2014
_Management: Kristina Koebe »


Projekt "BCP - Business-Culture-Partnership"

Istnieje bardzo wiele aspektów, które sprawiają, że jesteśmy dumni z własnego miasta. Po latach kulturalnego marazmu, poczuliśmy jednak powiew przedsiębiorczości i odnowiliśmy ducha kuluralnego Szczecina. Jednak jak go kontynuować? Co mogę zrobić, aby Szczecin i Pomorze Zachodnie było atrakcyjnym i wygodne miejscem do życia i interesującym dla odwiedzających?

Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie przy współpracy z Urzędem Miasta Szczecin ma zaszczyt być partnerem projektu, którego główną ideą jest wypracowanie nowoczesnego modelu mecenatu, który pozwoli na efektowne formy współpracy między strefą kultury i sztuki oraz biznesu. Partnerami Projektu są 4 jednostki: Miasto Rostock we współpracy z ITC Bentwisch, Stadtgesprache e.V., Północna Izba Gospodarcza we współpracy z Miastem Szczecin, Centrum Informacji Biznesowej w Retowie (Rietavas, Litwa) we współpracy z Muzeum Historii Kultury i szkołą artystyczną im. Ogińskiego, Strategic Self-Management Institute SSI Exponente Kłajpeda (Litwa).

W ramach projektu miało miejsce już kilkanaście wydarzeń, jednoczących świat sztuki i biznesu. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Projekt BCP jest finansowany w ramach Programu Południowy Bałtyk 2007 - 2013 Projekt rozpoczął się w styczniu 2012 roku i będzie trwać przez 3 lata do 2014 grudnia.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz sekcję "Partnerzy BCP".

This Project is part-financed by South Baltic Programme and the European Union.
Please follow us:
BCP on Facebook BCP on LinkedIN
INTRANET:
Logo bedeuten.de